Adaklık Kuzu

Adaklık kuzu bir kimsenin adadığı hayvanlar arasında çok sık karşılaşılan hayvanlar arasında yer alıyor. Çünkü kuzu eti pek çok kimse tarafından yeniliyor ve fiyat bakımından da diğer büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlara göre uygundur. Adak bir kişi herhangi bir şeyi çok istediği zaman Allah’a söz vererek O’nun rızasını kazanmak için vermiş olduğu bir sözdür. Dinimizde adağın yeri çok büyüktür hem adak adamak hem de adanan adağın zamanında yerine getirilmesi Allah katında çok mühimdir. Öyle ki adak yerine getirmek bir nevi ibadet yerine geçer ve adanan adağın yerine getirilmesi farzdır.

Adak Ne Zaman Yerine Getirilmeli?

Adaklık kuzu başta olmak üzere kişi ne kesmek istediyse vaktinde kesmelidir. Dileği gerçekleştikten sonra mümkün olduğu kadar adağı fazla ertelememelidir. Eğer bir şarta bağlı olarak adak adanmışsa şart yerine getirildiği taktirde ilk fırsatta adağın yerine getirilmesi gerekir. Fakat bir şarta bağlı olmadan adak adanmışsa kişi istediği zaman adağını yerine getirebilir. Örneğin ‘’ okul bitsin adak keseceğim” demek belli bir şarta bağlıdır ancak ‘’ Allah’ım durumum iyi olunca adak keseceğim” demek belli bir şarta bağlı değildir.

Şayet kurban bayramında kesilmesi gereken bir adaklık kuzu varsa bu kuzunun kurban bayramında kesilmesi gerekir. Aksi taktirde kabul olmamaktadır.  Bununla birlikte harem bölgesinde kesilecek adak adandıysa bu adağın harem bölgesinde kesilmesi gerekir. Yani aslında her şey niyete bağlıdır. Fakat kesim bilgi almak için konuya hakim birinden yardım almak doğru olabilir.

Adak Kesmenin Şartları

Bir kimse adaklık hayvan kesmek istediği zaman hem kişinin hem de adaklık hayvanın belli başlı şartları taşıması gerekir. Adak kesecek kişinin öncelikle Müslüman olması, akıl sağlığının yerinde olması ve buluğ çağına erişmiş olması gerekir. Adaklık hayvanın taşıması gereken özellikler ise başlıca şu şekildedir;

  • Koyun, kuzu, keçi ve koç gibi küçükbaş hayvanların 1 yaşını doldurması gerekir. Ancak 6 aylık olup besili olan hayvanlar adak edilebilir.
  • Adak edilecek hayvanın sağlıklı olması, besili olması ve tüm azalarının eksiksiz olması gerekir.