Adaklık Kuzu Satış

 

Küçükbaş hayvanlar arasında önemli bir yere sahip olan ve etlerinin aşırı lezzetli olması ile bilinen kuzular, adak kurbanı olarak da sıklıkla tercih edilen hayvanlardır. İslam dinine göre adaklık olarak kesilecek hayvanın en az 1 yaşında olması gereklidir. Ancak kuzular 1 yaşını doldurmamış olan hayvanlardır. 1 yaş şartının istisnası, kuzunun görümünün ve erişkinliğinin 1 yaşındaki kuzular gibi olmasıdır. Adaklık kuzu satış konusunda hizmet veren işletmeler de yetiştirdikleri hayvanların erişkin olmasına ve erkenden büyümesine dikkat etmektedir. Adaklık şartlarını taşıyan kuzular yetiştiren bu işletmeler, hayvan satışı yanında farklı pek çok hizmeti de müşterilerine sunmaktadır.

 

Adaklık Hayvanlarda Aşı

 

Adaklık olarak seçilecek hayvanın sağlıklı olması, hem kurbanın Allah katında daha geçerli olması hem de etinden yiyecek kişilerin sağlıklarının bozulmaması açısından gerekli olan bir durumdur. Hayvanların sağlıklı olmaları açısından aşılı olmaları kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle Türkiye’de sıklıkla görülen hayvan hastalıklarına karşı aşılarının tam olması, hayvanların sağlıklı olması açısından önemli bir göstergedir. Adaklık kuzu satış yapan yerlerden kuzu alacak olan kişiler de bu konuya hassasiyet göstermeli ve hayvanların aşı kartlarını mutlaka kontrol etmelidir. Genellikle profesyonel olarak adaklık hayvan yetiştirip satan işletmeler, hayvanların aşılarını da düzenli olarak yaptırmaktadır. Ancak alınan kurbanlık doğrudan köylülerden alınacaksa bu konuda sorun yaşanabilmektedir.

 

Adaklık Hayvanlarda Küpe

 

Adaklık olarak satın alınacak hayvanların kökenlerinin bilinmesi, sağlık açısından önemli bir göstergedir. Hayvanın nereden geldiği, hangi aileye mensup olduğu bu şekilde belirlenebilir. Ayrıca küpeli olan hayvanlar, devlet tarafından kayıt altına alınmış olan hayvanlardır. Kesilecek kurban konusunda kişilerin içinde şüphe kalmaması açısından alınacak olan hayvanın küpesinin varlığına da dikkat edilmelidir. Adaklık kuzu satış yapan işletmeler sürekli olarak devlet tarafından denetlendiği için bu işletmelerde küpesiz hayvan satmak imkânsızdır. Kulak küpesine sahip olan hayvanlar gönül rahatlığı ile tercih edilmelidir. Ancak alınacak olan hayvan köylülerden doğrudan alınıyorsa, küpesiz olma ihtimali vardır. Fiyatı küpeli olan hayvanlara göre daha uygun olsa da küpesi olmayan hayvanlar tercih edilmemesi tavsiye edilmektedir.