Adaklık Kuzu Satış Yeri

Anasayfa » Adaklık kurban » Adaklık Kuzu Satış Yeri

Adaklık Kuzu Satış Yeri

 

Adak, istenilen bir şeyin gerçek olması durumunda kişinin yerine getirmek üzere Allah’a vermiş olduğu bir sözdür. Adak olarak kuzu kesmeyi adamış olan kişiler, dileklerinin gerçek olması ile birlikte bu kuzuyu temin ederek kesmek ile yükümlüdür. Zira adak karşılığında dilenen şeyin gerçek olması durumunda, adak vacip olarak kişinin üzerine borç olmaktadır. Adaklık kuzu satış yeri üzerinden temin edilebilecek olan kuzular ile kişilerin bu görevlerini yerine getirmeleri mümkündür. Uygun ve kolaylaştırıcı hizmetler sunan bu işletmeler, hem din bakımından hem de sağlık bakımından gerekli olan şatları taşıyan hayvanları adaklık olarak yetiştirmektedir.

 

Hangi Hayvanlar Adaklık Olabilir?

 

İslam’a göre adak konusunda her şeyden önce, gerçekleşmek üzere tutulan dileğin helal ve meşru bir şey olması gereklidir. Kişi, konusu haram teşkil eden bir şey dileyemez. Bunun dışında adanılan şeyin de farz cinsinden bir ibadet olması zaruridir. Yani kişi namaz kılmak, oruç tutmak ya da kurban kesmek gibi farz olan şeyleri adayabilirler. Adak olarak kurban kesmeyi adayanlar için belirli bir hayvan şartı yoktur. İslam dininde kurban olarak kesilmesi helal olan tüm hayvanlar adak olarak adanabilir. Ancak kişiler daha sonra zorlanmamak için adak adarken bütçelerini düşünerek adamalı ve gerçekleştiği zaman kendilerini zora sokacak ya da yerine getiremeyecekleri şeyler adamamalıdır. Adaklık kuzu satış yeri firmalarında her bütçeye uygun hayvanlar bulabilme imkânı vardır.

 

Kimler Adaklık Hayvanın Etinden Yararlanabilir?

 

Adak olarak kesilen etinin yenilmesi konusunda İslam’da özel hükümler vardır. Kurban bayramında olduğu gibi, kurban sahibinin adaklık hayvanın etinden yemesi mümkün değildir. Adak kesen kişi ve onun birinci dereceden yakını olan kişiler bu hayvanın etinden yiyemezler. Kendileri için yasaklanmış olan bu etten yiyen kişiler, yedikler kadar etin maddi değerini yoksullara dağıtmalıdır. Ayrıca akraba olmasa da maddi durumu iyi olan ve yoksul sayılmayan kimselerin de adak kurbanının etinden yemeleri yasaktır. Adaklık kuzu satış yeri vasıtasıyla alınıp kesilen adaklık hayvanların etleri, başta yakın çevrede bulunanlar olmak üzere yoksul insanlara taksim edilmelidir.

Benzer Konular