Adaklık Kuzu

Hayırlı bir işinin gerçekleşmesi ya da bir olaydan iyi bir sonuç almak için kişiler Allah rızası için adak adayabilirler. Adak adama dini bir yükümlülük değildir ancak kişi isteğinin gerçekleşmesi için Allah’a söz verirse işinin gerçekleşmesi halinde bu sözünü yeri getirmek zorundadır. Niyetin ardından adak kesmek Müslüman kişiye vacip olarak sorumluluk yükleyecektir. Adak adanırken kişiler bütçesine ve borcuna göre adak hayvanı seçebilir. Burada bir kural ya da dini bir kaide yoktur. Ancak adak hakkını küçükbaş hayvandan yana tercih edenlerin tek kişi olması gerekmektedir. Küçükbaş hayvanlar arasında adaklar keçi, koyun, koç ve kuzu olabilir. Biz bu yazımızda adaklık kuzu seçiminde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Adaklık Kuzu Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Adaklık kuzu seçimi yapmadan önce bütçeniz için hazırlık yapmalısınız. Eğer kişinin borç miktarı yüklü ise adak adamaya öze göstermelidir. Eğer buna rağmen adak adanmışsa adağını geç de olsa yerine getirmelidir. Bu koşulu yerine getirdikten sonra adak seçimi yapılır. Adaklık kuzu isteyen bir kişinin kuzuyu alırken dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunlar içerisinde ilk koşul adak için seçilecek hayvanın sağlıklı ve besili bir ortamda yetiştirilmiş olmasıdır. Kuzunun tüylerinin parlak olması bakımlı olması önemlidir ancak bu bazen hayvan satıcıları tarafından kötü kullanılabilir hayvanın kimyasal ilaçlarla dış görünüşün daha iyi gösterildiği bilinmektedir.

Adaklık Kuzunun Aşı Karnesine Bakın

Bu tür hilelerden kaçınmak için hayvanın aşı karnesini görmek isteyebilir ve detaylıca inceleyebilirsiniz.  Kuzunun hayvan kimlik sistemine kayıtlı olup olmamasını kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra adaklık kuzu seçiminde kuzunun kulaklarına bakmalısınız. Kesik ya da yarım ise adak için uygun değildir. Bir diğer önemli nokta ise hayvanın yaşıdır. Kuzu adağında hayvanın en az bir yaşını doldurmuş olması en azından sütten kesilerek 9 ayını bitirmiş olması lazım.  Kuzunun gözlerine de bakmalısınız kör ya da gözlerinde herhangi bir sorun var ise alınmamalıdır. Bunun yanı sıra hayvanın alt çenesine de bakılması dişlerinin çoğu dökülmüş ise tercih edilmemelidir.