Adaklık Koç Satış Yeri

Anasayfa » Adaklık kurban » Adaklık Koç Satış Yeri

Adaklık Koç Satış Yeri

 

Helal ve meşru olan bir konuda dilenmiş olan bir dileğin gerçekleşmesi durumunda yerine getirileceğine dair söz verilen adaklar, dileğin gerçekleştiği andan itibaren kişi üzerine borçtur. Bu nedenle de ertelemeden bir an önce kişi bu borcunu ödemelidir. Eğer adak olarak kurban kesmek adanmışsa, adanılan türden bir hayvan kurban edilmelidir. Günümüzde adak koç satış yeri bulabilmek oldukça kolay bir hale gelmiştir. Adaklık hayvan yetiştirmek için özel olarak kurulmuş olan işletmeler, adaklık kurban şartlarına uygun hayvanları yetiştirerek satışa sunmaktadır. Bunun yanı sıra kendi hayvanları olan köylülerden de adaklık hayvan temin edilebilir. Satılık hayvanı bulunan köylüler, adak kurbanı almak isteyenler için iyi bir alternatiftir.

 

Adak Hayvanının Etini Kimler Yiyemez?

 

Adak olarak kesilen hayvan, kurban bayramında kesilen hayvanlardan farklıdır. Kurban bayramında kesilen hayvanlardan, kurban sahibi ve ailesi de yiyebilirken; adak olarak kesilen hayvanlardan adağı adayan kişi ve onun birinci dereceden akrabaları yiyemez. Bu kişilerin adak kurbanının etinden yemeleri halinde, yedikleri etin bedelini ihtiyaç sahiplerine ödemeleri gereklidir. Birinci dereceden akrabaların dışında, zengin olan kişiler de bu hayvanın etinden yiyemez. Yemeleri durumunda aynı kural onlar için de geçerlidir. Adaklık koç satış yeri üzerinden temin edilerek kesilen adaklık hayvanların etleri, başta yakın çevrede bulunanlar olmak üzere yoksul insanlara helaldir. Adak kurbanını kesen kişi, bu etin yoksul insanlara ulaşması konusunda da yükümlüdür.

 

Adaklık Koç Fiyatları

 

Adaklık koç satış yeri konusundaki çeşitlilik, her bütçeye uygun adaklık hayvan bulabilme kolaylığını sağlamaktadır. Adaklık olarak alınacak koçlarda, hayvanın yaşı ya da besi durumuna bağlı olarak farklı fiyat seçenekleri ile karşılaşmak mümkündür. Ancak adaklık hayvan alırken fiyatından önce İslam’ın istediği şartlara uymasına dikkat edilmelidir. Gözü kör olduğu için ya da ayağında sakatlık olduğu için ucuz fiyata satılan hayvanların adaklık olarak kesilmesi mümkün değildir. Adaklık hayvan satışı yapan işletmelerden koç alacak olan kişiler, ek hizmetler talep etmeleri durumunda da fiyat bir miktar değişmektedir. Ancak kesim ya da temizleme gibi destek hizmetler, adak sahipleri için büyük bir kolaylıktır.

 

 

Benzer Konular