Adaklık Keçi

Anasayfa » Adaklık kurban » Adaklık Keçi

Adaklık Keçi

 

Adaklık keçi adak adayan kişilerin en çok tercih ettikleri hayvanlar arasındadır. Kurbanlık olarak yetiştirilen erkek keçiler 60 kilogram ağırlığına kadar ulaşabilir. Eğer adak dilenirken belirli bir büyüklük belirtilmemişse, kişinin gücünün yettiği ölçüde bir hayvan kurban etmesi gereklidir. Günümüzde adaklık keçi satışlı oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu amaçla özel olarak inşa edilmiş olan besi çiftliklerinde, her bütçeye uygun adaklık keçi bulabilmek mümkündür. Kendi bulundukları lokasyonda istedikleri gibi adaklık kurban bulamayan kişilerin başvurdukları bir diğer yöntem ise internet üzerinden adaklık kurban satın almaktır. Bu yöntemde alınan adaklık kurbanlar, canlı olarak kişilere gösterilir. Bedelinin ödenmesinden sonra ise hayvan, canlı yayında kesilerek adak yerine getirilir. Tek hayvan alımında başka şehirlere gönderim yapmak yüksek maliyetli olacağından, internet üzerinden alınan hayvanlarda bu yol tercih edilmemektedir.

 

Adaklık Keçi Nasıl Seçilir?

 

Adaklık keçi seçiminde kişilerin bütçeleri en önemli faktördür. Seçeneklerin oldukça fazla olduğu bu alanda, her bütçeye uygun adaklık hayvan bulabilmek mümkündür. Ancak bunun yanı sıra, hayvanın kurban edilebilecek nitelikte olması gereklidir. İyi bir kurban, dışarıdan bakıldığı zaman tüyleri ve derisi parlak olan hayvandır. Parlak tüylü olan hayvanlar, genellikle herhangi bir sağlık problemi taşımazlar. Hayvanın sakat ya da topal olmaması da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Adak kurbanı alırken Habil ve Kabil kıssasında olduğu gibi, Allah’a kurban edilen şeyin en iyisi olmasına dikkat edilmelidir.

 

Adağın Meşru Olması ve Bir Farza Denk Düşmesi

 

Adak dilemek, İslam dini tarafından meşru kılınmış ve bazı şartlara bağlanmıştır. Adak konusunda en önemli husus, adağın helal bir amaç için dilenmiş olmasıdır. Bir kişi haram bir konuda adak adayamaz. Örneğin piyango biletinin kendisine çıkması ya da kumarda kaybetmemek amacıyla dilenen adaklar kabul edilmez. Adak denildiği zaman sadece kurban olarak algılanmamalıdır. Adak, farz olan herhangi bir ibadet cinsinden dilenebilir. Maddi gücü yeterli olmayan ve kurban alacak parası olmayan kişiler namaz ya da oruç cinsinden adak dileyebilirler. Kendisi farz olmayan bir şey, adak olarak sunulamaz.

Benzer Konular

, , ,