Adak Kuzu Satış

 

Adak kuzuları, daha önce dilenmiş olan bir dilek için Allah’a adanmış olan kuzulardır. Adak adayan kişinin dileğinin gerçek olduğu andan itibaren bu kuzunun kurban edilmesi kişinin üzerinde bir borç haline gelir. Bu nedenle de kişinin kısa süre içerisinde bir adaklık kuzu satın alarak kurban etmesi gereklidir. Günümüzde adak kuzu satış yapan çok sayıda işletme bulabilmek mümkündür. Bu işletmeler hem sağlık yönünden hem de İslami yönden gerekli olan kriterleri taşıyan hayvanları adaklık olarak yetiştirip satmaktadır. Bunun dışında köylerde yaşayan insanlardan da adaklık hayvan temini yapılabilir. Elinde olan hayvanı satmak isteyen köylüler, bu konuda önemli bir kaynaktır.

 

Adaklık Kuzu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Adak kuzu satış yerlerinden hayvan alacak kişilerin bazı hususlara dikkat etmesi gereklidir. Bu hususların başında yaş şartı gelmektedir. Adak olarak kesilecek hayvanın 1 yaşını doldurmuş olması önemlidir. Ancak 1 yaşını doldurmamış olmasına rağmen iyi görünüme sahip olan kuzular da kurban edilebilir. Kuzu olarak adlandırılan hayvanlar genellikle 1 yaşının altında olduğu için, bu hayvanların dinin öngördüğü ölçüde erişkinliğe ulaşmış olması, kurbanın geçerli olabilmesi açısından önemlidir. Adaklık kuzu satışı yapan işletmeler genellikle bu konuya önem vermekte ve kuzuların erken erişkinliğe ulaşması için gayret etmektedir. Özellikle bazı koyun ve kuzu ırkları, kolay erişkinliğe ulaşmaları ile ünlü oldukları için adaklık olarak yetiştirilmektedir.

 

Adak Kurbanına Ortak Alınabilir Mi?

 

İslam dinine göre kurban bayramında kesilecek büyükbaş hayvanlarda maksimum 7 kişiye kadar ortak olabilmek mümkündür. Küçükbaş hayvanlarda ise bu durum söz konusu değildir. Büyükbaş hayvanlarda ortak olabilme avantajı, adaklık kurbanlar söz konusu olduğunda geçerli değildir. Yani bir kişi büyükbaş hayvan kesmeyi adamışsa bunu tek başına kesmek ile yükümlüdür. Kurbanına maddi ya da manevi olarak bir ortak kabul etmesi mümkün değildir. Bu nedenle de adak adanırken kişiler kendi güçlerini açmayacak ölçüde şeyler adamalıdır. Adak kuzu satış yerlerinde genel olarak her cüssede ve her bütçeye uygun hayvan bulabilme olanağı vardır. Ayrıca bu işletmelerin bazıları hayvanın kesim ve parçalama işlemini de yapmaktadır.