Adak Kuzu Satış Yeri

 

Günümüzde adak kuzu satış yeri konusunda Türkiye’de olanaklar çok fazla artmıştır. Hayvancılığın kârlı bir uğraş olması ve her yıl binlerce insanın adaklık kurbana ihtiyaç duymasından dolayı, yalnızca adaklık olarak hayvan yetiştiren profesyonel çok sayıda işletme ortaya çıkmıştır. Bu işletmeler hem kaliteli ve sağlıklı hem de her bütçeye uygun hayvanlar ile adaklık hayvan almak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. Hayvan temini ve satışının yanı sıra, satın alınan hayvanın kesilmesi, soyulması ve parçalanması gibi işlemler de bu firmalar tarafından yerine getirilmektedir. Adak sahibinin yalnızca parasını vererek kurbanını kestirebildiği bu işletmeler, sağlamış oldukları avantajlar nedeni ile tercih sebebidir.

 

Adaklık Kuzular Nasıl Olmalı?

 

Adak olarak kesilecek olan hayvanın her şeyden önce sağlıklı olması gereklidir. Kurbanın Allah rızası için yapılan bir ibadet olduğu unutulmamalı ve sağlıksız, yetersiz hayvanlar kurban edilmemelidir. Adaklık hayvanların sağlıklı olmalarını koşullarından biri aşılı olmalarıdır. Önemli olan bir diğer husus ise adaklık hayvanların vücut bütünlükleridir. Azalarından birinde eksiklik ya da sakatlık bulunan hayvanlar adak olarak kurban edilemezler. Özellikle gözlerinden biri ya da ikisi kör olan hayvanlar kesin olarak kurban edilemezler. Adak kuzu satış yeri üzerinden alınacak olan adaklık hayvanlar güçlü olmalı ve kesim yerine kendileri yürüyerek gidebilecek durumda olmalıdır. Düşkün ve miskin hayvanlar kurban edilmemelidir.

 

Adaklık Kuzu Fiyatları

 

Kuzular genellikle bir yaşının altında olan hayvanlardır. Bu nedenle de fiyat konusundan büyükbaş hayvanlara göre ve daha yaşlı küçükbaş hayvanlara göre ucuzdur. Adak kuzu satış yeri işletmelerinden her bütçeye uygun, farklı fiyat aralıklarında adaklık kuzu temin edebilmek mümkündür. Ancak adaklık kuzu alırken fiyatından ziyade sağlığı ile ilgilenilmelidir. Sırf ucuz olduğu için sağlıklı olmayan ya da dini gereklilikleri taşımayan hayvanlar tercih edilmemelidir. Ayrıca adaklık kuzu alabilmek için çiftçiler de bir alternatiftir. Köylerde yaşayan ve ellerinde fazla hayvanı bulunan köylüler, adak kurbanı almak isteyenler için kuzu satışı yapabilirler. Özellikle küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğu yörelerde, hayvan temini konusunda köylüler daha uygun fiyatlar ile satış olanağı sunabilirler.