Adak Koyun Satış

 

Adak adamak, Müslümanlar arasında oldukça yaygın bir durumdur. İstedikleri bir şeyin gerçekleşmesi adına Allah’a adak dileyen insanlar, diledikleri şeyin gerçekleşmesi durumunda adaklarını mutlaka kesmelidir. Adak kurbanı kesmek için eğer özellikle bir zaman belirtilmemişse, dileğin gerçekleştiği andan sonra mümkün olan ilk anda adak kesilmelidir. Dileğin gerçekleşmesine rağmen adak kesim işleminin geciktirilmesi dinen doğru bir durum değildir. Adak kurbanı olarak genellikle küçükbaş hayvanlar tercih edilmektedir. Adak koyun satış konusunda günümüzde herhangi bir sıkıntı yoktur ve kurban kesmek isteyen kişiler rahatlıkla bu hayvanlara ulaşabilmektedir. Ayrıca bu profesyonel olarak adak hayvanı yetiştiriciliği yapan işletmeler, satış dışında farklı hizmet olanaklarına da sahiptir.

 

Küpeli ve Aşılı Hayvanlar

 

Adak kesimi için hayvan seçimi oldukça önemli bir husustur. Zira kesilecek olan hayvanın etinden çok sayıda insanın yiyeceği göz önüne alındığı zaman, sağlıksız bir hayvanın kesiminin olumsuz sonuçlara yol açabileceği açıktır. Adak koyun satış yapan kişilerden ya da firmalardan hayvan satın alırken her şeyden önce hayvanların küpeli olmalarına dikkat edilmelidir. Küpeli olan hayvanlar devlet tarafından kayıt altına alınmış hayvanlardır. Hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hayvanların aşılı olmasıdır. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da aşı kartları vardır. Bu kartlara bakılarak hayvanların yaygın hastalıklara karşı aşılı olup olmadığı görülebilir. Aşısız hayvanların, salgın hastalık taşıma ihtimali vardır.

 

Adaklık Koyun Fiyatları

 

Adaklık kurban alacak kişilerin göz önünde bulundurduğu hususlardan biri de hayvanın fiyatıdır. Adak koyun satış fiyatlar oldukça değişkendir. Satın alınacak hayvanın yaşı ve canlı ağırlığı, fiyat üzerindeki en önemli etkenlerden biridir. Bunun dışında satış yapan kişi ya da işletmeden alınacak ek bir hizmet varsa, bunlar da fiyata etki etmektedir. Ancak adaklık kurban kesecek olan kişiler, fiyatından ziyade sağlıklı ve iyi görünümlü olmasına dikkat etmelidir. Fiyatı çok ucuz olan ya da çelimsiz olan hayvanlardan uzak durulması gereklidir. Ayrıca ucuz olduğu için küpesiz ya da aşıları eksik olan hayvanlar tercih edilmemelidir. Adak kurbanı alırken tüm bu hususlar göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır.