Adak Keçi Satış Yeri

Anasayfa » Adaklık kurban » Adak Keçi Satış Yeri

Adak Keçi Satış Yerleri

Adak keçi satış yerleri çeşitli düzeyde yapılır. Türkiye’de bu alanda hizmet veren birçok kurum vardır ve günümüz internet çağında bu firmalara kolayca ulaşılabilir. Bu firmalar kişilerin adadığı adakları yerine getirebilmek için çeşitli adaklık hayvan satışını yapmaktadır. Bazı firmalar adak sahiplerinden adak hayvanının ücretini alarak yurtiçinde ve yurtdışında gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanlara bu adak hayvanının etini ulaştırmaktadır. Bazı firmalar sadece satış yapar be kesim ya da dağıtma gibi unsurlara karışmamaktadır. Adak sahibi tercihini imkanları doğrultusunda yapabilir.

Adak keçi satış yerleri araştırması yaparken firmaların güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir. Firmanın satmış olduğu adak keçi ya da diğer adak hayvanlarının arkasında durması, dinen gerekli şartları taşıması gerekir. Aksi taktirde adak hayvanı uğruna verilen para çöpe gider ve kişi adağını yerine getirememiştir olur. Özelikle adak hayvanı satışı ile yurtdışı bağış yapan firmaların bu bağışı bir şekilde ispatlamış olması gerekir.

Adak Hayvanı Ücretleri ve Taşıması Gereken Özellikler

Adak hayvanı satış yerleri sattığı adak hayvanlarının ücretini belirlemektedir. Tabi adak hayvanının besili olması, yaşı, cinsi ve bağış yapılıp yapılmayacağı, kesilip kesilmeyeceği gibi durumlarda adak hayvanının fiyatını belirler. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki tıpkı kurbanlık hayvanlarda olduğu gibi adaklık hayvanlarda da yıllık enflasyon oranına göre fiyat artışı görülür.

Adak hayvanının taşıması gereken özelliklerden birincisi yaşıdır. Küçükbaş hayvanların örneğin keçi, kuzu, koyun, koç VV. Hayvanların adak olarak kesilebilmesi için en az 1 yaşında olması gerekir. İstisna durumları da olabilir elbet örneğin hayvan yeteri kadar besili ise 6 aylık olduğu zaman adak olarak kesilebilir. Bununla birlikte adak hayvanının sağlığı yerinde olmalıdır, ayıbının olmaması gerekir, besili olması gerekir ve tüm uzuvlarının yerinde olması gerekir. Boynuzu, kolu, bacağı ya da başka bir yeri kırık ya da eksik olan hayvanlar adak olarak kesilemez.

Adak Ne zaman Kesilmeli?

Adak hayvanı kişinin dileğinin gerçekleştiği andan itibaren geçerli olur. Birkaç ay içinde adağın yerine getirilmesi gerekir. Ne kadar kısa sürede yerine getirilirse o kadar sevabı büyüktür.

Benzer Konular

, , , ,