Adaklık Koç Satış

 

Adaklık koç satış konusunda günümüzde çok sayıda olanak vardır. Dileğinin gerçek olması durumunda adak olarak kurban keseceklerini beyan etmiş olan kişiler, bu sözlerini yerine getirmeleri için, gerekli şartları taşıyan bir hayvan bulmak zorundadır. Türkiye’de yalnızca adaklık hayvan yetiştirmek için kurulmuş pek çok işletme vardır. Bu işletmeler hem dinen hem de sağlık açısından uygun olan hayvanları, adak sahipleri ile buluşturmaktadır. Adaklık hayvan satışı yapan işletmeler bunun dışında yardımcı bazı hizmetleri de müşterilerine sağlarlar. Bu işletmelerin yanı sıra kendi ahırında hayvanı bulunan köylülerden de adaklık hayvan alabilmek mümkündür. Köylülerden alınacak hayvanlar daha ucuz olsa da, sağlık açısından dikkatli olunması önemlidir.

 

Adaklık Hayvanların Sağlık Şartları

 

Dünyada ve Türkiye’de hem insanlar açısından hem de hayvanlar açısından bulaşıcı olan çok sayıda hayvan hastalığı vardır. Ancak bu hastalıkların büyük bir kısmı aşılar ile kontrol altına alınabilmektedir. Adaklık ya da kurbanlık olarak seçilecek olan hayvanların sağlıklı olduğuna kanaat getirmek için gerekli olan ilk hususi bu hayvanların aşılarının tam olmasıdır. Türkiye’de görülen hayvan hastalıklarına karşı tam olarak aşılanmış hayvanlar, sağlıklı olarak kabul edilir. Ayrıca adaklık koç satış yerlerinden tedarik edilen hayvanların kulak küpelerinin olmasına da önem verilmelidir. Kulak küpeleri, hayvanların kökenlerinin neresi olduğuna dair devlet tarafından yapılan bir kayıttır. Küpesiz hayvanlar sağlık açısından tehlike oluşturabilir.

 

Adak Kurbanının Meşruiyeti

 

Adak kurbanı kesebilmek için her şeyden önce dilenen şeyin meşru ve helal bir şey olması gereklidir. Haram konularda ya da dinen sakıncalı görülen konularda adak adanması mümkün değildir. Bu konularda adanan adakların gerçekleşmesi durumunda kesilecek olan kurbanlar da batıl hükmündedir. Eğer adak olarak bir kurban söz verilmişse, kurban kesilmesi gereklidir. Adak daha sonradan başka bir şeye çevrilemez. Adak olarak kesilecek hayvanlar da kurbanlık hayvan şartlarını taşıyan hayvanlardan seçilmelidir. Dinen kesilmesi ve yenilmesi meşru olmayan hayvanlar, adak olarak da kurban edilemezler. Adaklık koç satış yapan firmalardan dinin emrettiği kurallara uygun ve sağlık şartlarını taşıyan adaklık hayvanları temin edebilmek mümkündür.